Telefon: +420 737 131 346 | Email: oms.liberec@volny.cz | Adresa: Zemědělská 201/20, 460 08 Liberec | ČÚ: 29933461/2010 | IČ: 67777317 | Datová schránka: gkh35t

Krajské myslivecké slavnosti na Sychrově

Generální partneři

Mediální partneři

Zde vám přinášíme galerii snímků z Krajských mysliveckých slavností na Sychrově:

https://foto.oms.princ.org

Mediální partner RTM+ natočil pro nás reportáž:

https://www.rtmplus.cz/video/26690/zamek-sychrov-patril-o-vikendu-myslivcum.html

Okresní myslivecké spolky Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily zvou při příležitosti 100. výročí založení Českomoravské myslivecké jednoty na Krajské myslivecké slavnosti na Sychrově a to 30. září v čase od 10:00 do 17:00 hodin. Připraven je bohatý kulturní program pro dospělé i děti, ten posvětil svou osobní záštitou radní Libereckého kraje pan Václav Židek.

Díky této jedinečné příležitosti, představíme veřejnosti myslivost v její bohatosti a kráse plné i tradic a zvyků, které jsou nedílnou součástí naší jednoty. Prostor k představení jednotlivých oborů napříč myslivostí dostanou opravdoví znalci a odborníci z řad kynologie, sokolnictví, vábení zvěře, ale i lesnictví a umění. Doprovodný program doplní lovecká i historická hudba a módní přehlídky.

Celým dnem vás bude provázet známá moderátorka paní Marcela Augustová, která vám představí nejen program na hlavním pódiu a jeho protagonisty, ale také i celodenní doprovodný program stezky napříč zámeckým parkem, kde představí své dovednosti zástupci jednotlivých mysliveckých spolků, Lesy České republiky, Vojenské lesy a statky, Městské lesy Liberec, Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant, Dámy české myslivosti a další jednotlivci, kteří myslivost, lesnictví i ochranu přírody neberou na lehkou váhu. Stezka bude doplněna o stanoviště určená zejména dětem, které se mohou zábavnou formou dozvědět něco o lese, zvěři a péči o ní.

Součástí budou i prodejní stánky s loveckou tématikou a prodejci regionálních produktů a samozřejmě i občerstvení.

Vstup je pro všechny zcela zdarma a my budeme velice rádi pokud nás poctíte svou návštěvou. Těšíme se na vás.

Myslivosti zdar!

Stezka zámeckým parkem

V rámci doprovodného programu se můžete těšit na celou řadu stanovišť, které vás povedou celým zámeckým parkem, a kde bude možné se něco dozvědět, ale také si něco vyzkoušet, případně zábavnou formou plnit zajímavé úkoly. Děti, které budou chtít zároveň soutěžit, tak si budou moct vyzvednout hrací kartičku a obejít jednotlivá stanoviště a získat tak i nějakou tu odměnu. Jednotlivá stanovitě pro vás připravují zajímavé osobnosti, které mají bohaté zkušenosti z myslivecké i lesnické praxe.

Pozn. rozmístění stanovišť se může ještě změnit, dle dispozičních podmínek.

Celé slavnosti budou provázet fotografie zvěře od Moniky Suržinové, Libora Dostála a Pavla Munzara.

Jednotlivá stanoviště, které pro vás připravujeme

Star a cílMyslivecký spolek Boženice
Zoologie a péče o jelení zvěřOkresní myslivecký spolek Jablonec nad Nisou
Zoologie a péče o dančí zvěřOkresní myslivecký spolek Semily
Zoologie a péče o srnčí zvěřMyslivecký spolek Radostín
Zoologie a péče o mufloní zvěřMyslivecký spolek Javorník
Zoologie a péče o černou zvěřOkresní myslivecký spolek Semily
Lesní pedagogikaLesy České republiky - LS Ještěd a LS Frýdlant
Obornictví, výroba ze dřevaVojenské lesy a statky - divize Mimoň
Střelba ze vzduchovkyMyslivecký spolek Polomy
Výroba koláží z recyklovaných odpadůJitka Kopejtková
Malování na obličejJana Peigrová
Pohybové hryMyslivecký spolek Petrašovice
Střelba z lukuJosef Brožek
Ukázky výcviku dravců Petr Honc
Zoologie pernaté zvěře Myslivecký spolek Petrašovice
Ukázky výcviku loveckých psůAlena Piklová, Josef Žďárský
Otázky a odpovědi z myslivosti a tvořivé dílnyMyslivecký oddíl Zálesák a HS Raspenava
Taxidermy - poznávačkaOndřej Salaba, OMS Jablonec nad Nisou
Činění kůží, kožek a škárLubomír Piskáček
Vábení zvěře Kateřina Cheníčková
Lovecká hudbaVojtěch Zemin
Myslivecké a lesnické aktivity pro dětiStřední škola hospodářská a lesnická Frýdlant
Poznávačka mysliveckých předmětůDámy české myslivosti
Poznávačka dřev, stromů a bylin, řezání různými druhy pilMěstské lesy Liberec
DřevosocháníVlastimil Soldán a Václav Orct

A na co, že se můžete těšit ...

Slavnostní zahájení

V samém úvodu zahájení slavností návštěvníky na svém panství a zámku přivítají svou zdravicí kníže Kamil Rohan a kněžna Adelheid z Rohanu.

Rohanové měli k přírodě a myslivosti blízký vztah. První majitel z rodu Rohanů, kníže Karel Alain Rohan, započal v roce 1820 budovat, současně s úpravou zámku do klasicistní podoby, rozsáhlou okrasnou zahradu, na což navázal v roce 1850 kníže Kamil Rohan, který byl vášnivým botanikem a sběratelem, a stopy jeho činnosti jsou patrné nejen v bezprostřední blízkosti zámku Sychrov, ale i v širokém okolí Sychrova, a přilehlých vesnic.

Proto si nenechte ujít toto jedinečné vystoupení, kdy v roli knížete Rohana se představí Tomáš Kohl a v roli kněžny Markéta Ježková.

Hudební skupina Aliquis

V rámci programu Krajských mysliveckých slavností vystoupí skupina historické hudby Aliquis, která návštěvníky svým vystoupením zavede do období, kdy myslisvost zažívala svůj rozkvět. Byly založeny první lovecké řády, rozvíjí se sokolnictví, obornictví, kynologie. Stavěly se lovecké zámečky, vznikala krásná hudební i výtvarná umělecká díla, odívání se ubíralo směrem honosnosti, a šlechta pořádala nákladné parforsní hony. Skupina Aliquis představí skladby z období od renesance, po baroko. Tedy se přijďte zaposlouchat do tónů, které pohladí duši, a bezpochyby vnesou do atmosféry slavností honosnost a krásu.

Záchranný chov zubra evropského v oboře Židlov

Liberecký kraj má v rámci myslivosti mnoho unikátních chovů zvěře, která je i chráněná mezinárodními úmluvami a patří mezi kritický ohroženou, řeč je v tomto případě o zubru evropském. Je tomu již 12 let, co se odborníci z Vojenských lesů a statků ČR, divize Mimoň začali starat o cílený chov těchto majestátních obrů a to v oboře Židlov. Domluvili jsme se proto s panem Ing. Miloslavem Zikmundem Ph.D. na přednášce co by doprovodném programu Krajských mysliveckých slavností. Proto všichni, kteří zajímají informace týkající se chovu zubra jsou srdečně zváni. Dozvíte se co se za 12 let jejich chovu událo, jaké jsou jejich prostorové preference, mezidruhové a vnitrodruhové vztahy, jaká je jejich denní aktivita, potravní nároky a jaká jsou zdravotní rizika jejich chovu. To vše a mnohem další v rámci jedinečného příspěvku již 30. září na Sychrově.

Skupina Villanella

Historická módní přehlídka liberecké skupiny Villanella představí styly odívání, které vysoké vrstvy užívaly pro nejrůznější příležitosti.

Přehlídka datací oděvů přibližně odpovídá působení Rohanů v Čechách, tj. období 2.poloviny 18. století do 40.let 20.století. Přehlídka bude komentovaná a doprovázená dobově odpovídající hudbou.

V doprovodném programu u zámecké Oranžérie pak skupina Villanella předvede historické tance a jejich výuku. Tedy, kdo bude chtít, bude si moci některý z předvedených tanců vyzkoušet.

Chov kozy bezoarové v oboře Vřísek

Jedním z dalších zajímavých příspěvků, na který se můžete v rámci Krajských mysliveckých slavností na Sychrově těšit, bude Chov kozy bezoarové v oboře Vřísek. Bude tomu již 29 let, kdy byl chov této zvěře přesunut původně z Pálavy na Českolipsko a společně s oborníkem panem Ladislavem Masopustem se můžete o tomto unikátním chovu dozvědět více. Řekne vám o historii a současnosti obory Vřísek, o druzích chované zvěře, o výzkumu a péči o kozu bezoárovou v ČR.

O zvěři, lovu a myslivosti v Jizerských horách

Toto velké téma vám na Krajských mysliveckých slavnostech na Sychrově představí Ing. Libor Dostál. Krátce pojedná o dějinách jizerskohorských lesů, jako nezbytné kulise zvoleného tématu. Řeč bude o doložených a neobvyklých způsobech lovu i formě účasti poddaných na lovu, jedné z mála, o kterých vůbec v Čechách víme. Nebude chybět ani historie výskytu a lovu velkých šelem (medvěd, vlk, rys). Dozvíme se jaká vlastně byla služba myslivcova v 17. století. Hovořit se bude i o velké Clam-Gallaské oboře, o Přemyslu Šámalovi, kancléři prezidenta Masaryka, který se významně zapsal do dějin myslivosti v Jizerských horách, dále o černých rytířích, tedy o tetřívcích. Závěrem se dozvíte něco i o některých význačných historických trofejí z oblasti. Nenechte si ujít toto poutavé téma, které svou problematikou zůstává často pro běžného návštěvníka Jizerských hor skryto.

Kolážování

Jedním z mnoha zajímavých stanovišť na myslivecké stezce parkem, která je připravena pro malé i velké účastníky Krajských mysliveckých slavností, bude "KOLÁŽOVÁNÍ" s výtvarnicí Jitkou Kopejtkovou, na téma: ODPAD V LESE STRAŠÍ.

Dílka, která na toto téma vzniknou, budou zařazena do losování o ceny v závěru slavností.

Jitka Kopejtková,

se dlouhodobě věnuje zpracování nalezených artefaktů z ulic měst, i při toulkách přírodou. Zároveň, to co v přírodě najde a nezapracuje do asambláží, koláží a objektů, prostě uklidí po jiných lidech.

Na základě rozhovorů pro media, byla např. oslovena českým velvyslancem v Mongolsku panem Brodským k účasti na Mezinárodním ekologickém streetartovem festivalu v Ulantbataru .

https://www.mzv.cz/.../cesky_streetart_se_predstavil_v.html

Pro Lidové noviny "ARANŽÉRKA ODPADU" , nachází uměni tam, kde jiní vidí špínu…

https://www.lidovky.cz/.../aranzerka-odpadu-umeni-nachazi...

Kurátorsky připravuje již třetím rokem mezinárodní projekt koláží v zahradě Rothmayerovy vily, pod záštitou a správou Muzea města Prahy, kde působí externě jako lektor několik let.

Pro veřejnost a školy vede přednášky a workshopy věnované street artu a koláži.

Vystavuje v České republice a v zahraničí.

Přijďte si vyzkoušet tvorbu koláží z toho, co je pro nás odpadem.

Těšíme se na Vás ...

Lesní pedagogika VLS

Součástí stezky zámeckým parkem budou i aktivity pro děti. Setkat se tak můžete například i s lesní pedagogikou, která je páteří i Vojenských lesů a statků ČR, s.p. Jedná se především o programy přímo v lese, při kterých lesní pedagogové přibližují les, lesnictví, práci lesníka či myslivost zábavnou formou prostřednictvím nejrůznějších aktivit a her. Možnost seznámit se s životem v lese osobním zážitkem nabízí nejen žákům mateřských a základních škol, ale také i žákům se specifickými vzdělávacími potřebami, seniorům či členům zájmových sdružení. Kromě toho pořádají i besedy ve školkách, školách či domovech pro seniory, které jsou v podstatě takovou pozvánkou pro další setkání v lesním prostředí. Nedílnou součástí lesní pedagogiky je i účast na hromadných akcích, které jsou tematicky zaměřené na les či myslivost. Tisícům mladších i starších účastníků ročně tak ukazují, že les, tak jak ho všichni známe, neroste sám od sebe, ale že je to výsledek práce generací našich lesníků, kteří se o naše lesy svědomitě starají. Chcete-li se také něco dozvědět o lese a to i zábavnou formou, máte možnost v rámci Krajských mysliveckých slavností na Sychrově, kde vám lesní pedagog Mgr. Jan Kobr vše přiblíží, zároveň vám také představí, jak se hospodaří v rámci myslivosti v oborách VLS.