Telefon: +420 737 131 346 | Email: oms.liberec@volny.cz | Adresa: Zemědělská 201/20, 460 08 Liberec | ČÚ: 29933461/2010 | IČ: 67777317 | Datová schránka: gkh35t

Kynologická Komise

telefonní kontakt mail
PředsedaPavel Prokorát
Zapisovatel Alena Piklová+420 603 468 022alena.piklova@gmail.com
Členové Josef Hejlek
Josef Žďárský
Přemysl Malý
Ing. Jiří Formánek ml.
Ing. Jiří Formánek st.
Ing. Jiří Bradáč
Martin Škoda
Michael Holina
Josef Plíšek
Radka Kobylková

Kynologická komise při OMS Liberec má dlouholetou tradici a její členové se snaží vždy propagovat  lovecká plemena psů, která k myslivosti nezaměnitelně patří.

Vždyť nejstarší chovatelská stanice na Liberecku, AFOLI pana Aloise Formánka, která byla založena v roce 1956, dala velikou řadu velmi úspěšných psů a fen a jeho vnuk Jiří Formánek ml. vyhrál  v roce 1996 s fenou Jolou od Světlíku a v roce 2000 se psem Orem Afoli  Memoriál Františka Vojtěcha. Se psem Or Afoli v roce 2001 zvítězil v  nejvyšší soutěži ohařů a to v 63. memoriálu Karla Podhajského.  Sám Alois Formánek se na Memoriál Karla Podhajského několikrát nominoval.

Členové kynologické komise se pravidelně účastní nejvyšších zkoušek pro lovecké psy jak v ČR tak v zahraničí. Jedná se o soutěže ohařů, jako jsou Memoriály Františka Vojtěcha, Richarda Knolla a Karla Podhajského, ale i soutěže slídičů, Memoriál Mileny Štěrbové, nejvyšší zkoušky honičů, Memoriál Gustava Kořínka a soutěže jezevčíků, Memoriál Rudolfa Kristla.

V povodňovém roce 2010 pořádala kynologická komise OMS Liberec ve spolupráci s Klubem chovatelů německých krátkosrstých ohařů Praha 63.ročník Memoriálu Františka Vojtěcha. Těchto zkoušek se zúčastnili tři zástupci kynologické komise. Zde nesmíme zapomenou na jména jako jsou Přemysl Malý, který se svou fenou Orkou ze Srbeckých luhů zvítězil. Orka získala I. cenu., 489 bodů, CACT a titul Všestranný vítěz KO 2010. Odnesla si i ocenění za nejlepší práci na vodě. Na 3.místě se umístila fena Diana z Čimelických strání vedená Ing. Jiřím Formánkem ml. v I. ceně, 482 bodů a ocenění za nejlepší práci v poli. Na 4. místě v I .ceně, se 477 body umístil Gero Afoli vedený panem Pavlem Prokorátem. Gero získal ocenění za nejlepší práci v lese.

V roce 2021 nás na nejvyšších zkouškách ohařů reprezentoval pan Pavel Prokorát se svým psem Hero z Koldínského lesa. Na 47. ročníku memoriálu Richarda Knolla i přes handicap drobného zranění na předním běhu se umístil na 3. místě ve II. ceně se ziskem 474 bodů. Na 83. ročníku Memoriálu Karla Podhajského který obsadil 3. místo v I. ceně, 479b. CACT

V roce 2022 nás reprezentoval na 28.ročníku Memoriálu Rudolfa Kristla pan Michael Holina se svým drsnosrstým jezevčíkem Borem z Rozstání pod Ještědem. Umístili se na 3. místě v II. ceně s 343 b. s oceněním Nejrychlejší nora. 

Díky zapálení členů pro loveckou kynologii pořádá komise v rámci libereckého okresu velkou řadu akcí.

Akce začínají v dubnu jarním svodem loveckých psů, který je určen pro mladé psy a každoročně se koná společně s chovatelskou přehlídkou trofejí.

Následují zkoušky vloh ohařů a ostatních plemen, které se již po velkou řadu let konají v honitbách v okolí Svijan a Svijanského Újezdu, kde díky zapálení místních členů spolků je velké množství drobné zvěře jak pernaté tak srstnaté.

Následují je v letních měsících lesní zkoušky a zkoušky z vodní práce určené jak pro ohaře, tak pro ostatní plemena.  Lesní zkoušky jsou v posledních letech pořádány ve spolupráci LČR honitba Ještěd a zkoušky z vodní práce ve spolupráci s mysliveckým spolkem Velký Valtinov, kde se koná Memoriál Josefa Janďury.

A přeskočíme do září, kde kynologická komise pořádá hned několik akcí. A to barvářské zkoušky honičů, tradičně v Petrašovicích. Následují je zkoušky v bezkontaktním norování – zkoušky nováčků, o které se střídají umělé nory na Zátiší Frýdlant a Svijanský Újezd.

Podzimní zkoušky ohařů a ostatních plemen, jsou každoročně nabízeny k pořádání spolkům v Libereckém kraji.

A je tu říjen a předposlední pořádané zkoušky. Těmi jsou Barvářské zkoušky, tradičně na Bílé spojené s kulinářským mistrovstvím zdejších kuchařů, kteří pojali pořádání zkoušek jako myslivecký den pro širokou veřejnost.

A rychle do zimy, kdy se v měsíci prosinec konají honičské zkoušky. Dvoudenní zkoušky již po několik let ve spolupráci s LČR Frýdlant. Bohužel rok 2022 nám přinesl na Frýdlantsko Africký mor prasat a tak konání zkoušek v tomto roce byl složitější a my musíme poděkovat za vstřícnost v přesunutí zkoušek z oblasti AMP do honiteb Petrašovice a Rychnov u Jablonce.

Všem, kteří tyto řádky čtou děkuji a zvu je na akce pořádané akce Kynologickou komisí OMS Liberec. Vždyť lovecká kynologie je krásný koníček, spojení psa a člověka v jeden celek.

Alena Piklová

KynK OMS Liberec